🔥 Black Friday - największa promocja roku - Drugi bilet -50%! 🔥

Najciekawsze fakty o balonach! Część 1.

01

Owca, kaczka i kogut na pokładzie

Balony na gorące powietrze zostały wynalezione we Francji w 1783 roku przez braci Josepha i Étienna Montgolfierów. Bracia zorganizowali demonstrację przed Ludwikiem XVI i rodziną królewską na dziedzińcu ich pałacu. Pasażerami pierwszego, testowego lotu były owca, kaczka i kogut.

Balon wzniósł się na około 600 metrów, jednak lot nie trwał długo. Przez rozdarcie w powłoce, po krótkim czasie, balon wylądował w Lesie Vaucresson. Okazało się, że zwierzęta wylądowały całe i zdrowe, zostały okrzyknięte bohaterami i przyjęte na dworze królewskim.

pierwszy balon na ogrzane powietrze

02

Militarne balony

Balony na gorące powietrze były kiedyś wykorzystywane do celów militarnych, takich jak rozpoznanie i obserwacja.

Jest wiele przykładów stosowania balonów na ogrzane powietrze, szczególnie od czasów I wojny światowej balony wojenne były używane przez obie strony konfliktu. Były one wykorzystywane do prowadzenia obserwacji ruchów wroga, jednocześnie pozostając poza zasięgiem naziemnego ognia.

Na zdjęciu: Amerykański major w koszu balonu obserwacyjnego lecącego nad terytorium w pobliżu linii frontu we Francji.

"Balonowy" major

Wielu może się zastanawiać czy było to bezpieczne dla pilotów, skoro balony i ich materiałowe powłoki były nie do porównania z bardziej tradycyjnym sprzętem sił powietrznymi. Jest to bardzo trafne pytanie.

Balony rzeczywiście były atakowane i podpalane, dlatego w momencie zagrożenia i niezdolności balonu do pełnienia swojej funkcji, piloci ewakuowali się za pomocą spadochronów.

balonowy spadochroniarze
Ewakuacja z balonu obserwacyjnego za pomocą spadochronu

03

Polskie wojska balonowe

Tak, mieliśmy takie! Wojska balonowe należały do lotnictwa Wojska Polskiego II RP.

Jesienią 1917 roku utworzono Pierwszy Polski Oddział Balonowy! Jednak przez brak wyposażenia i sprzętu, oddział ten nie zaczął od razu pełnić swojej docelowej funkcji. Dopiero w momencie wyzwolenia Wielkopolski, w hali sterowcowej w Poznaniu znaleziono 2 powłoki, będące częścią balonów obserwacyjnych oraz kilkaset butli z wodorem.

Pierwszy lot balonem obserwacyjnym odbył się 23 lipca 1919 roku. Polskie wojsko zakupiło więcej wyposażenia balonowego z Francji, gdzie balony wojskowe były już znacznie powszechniej stosowane i nastąpił rozwój polskich wojsk aeronautycznych.

Oprócz rozwoju w okresie międzywojennym, balony były również wykorzystywane podczas II Wojny Światowej. Do 1 września 1939 wojsko polskie zmobilizowało 12 kompanii balonowych.

sterowiec "Lech" nad Warszawą
Sterowiec "Lech" nad Warszawą

04

Największy festiwal balonowy na świecie

Największy festiwal balonowy na świecie: The Albuquerque International Balloon Fiesta
Największy i jednocześnie najstarszy festiwal balonowy na świecie od 1972 roku odbywa się w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk (USA).

W 1972 roku festiwal tworzyło zaledwie 13 balonów. Obecnie, co roku uczestniczy w nim ponad 500!

Festiwal w Albuquerque
Festiwal w Albuquerque

Na wszelki wypadek powtórzymy: 500 balonów!

05

Balonowy fotel DIY

W 2010 roku w USA dwaj amerykańscy poszukiwacze przygód i przyjaciele: Kent Couch i John Freis zorganizowali wyjątkowy rodzaj wyścigu – chcieli sprawdzić, który z nich doleci najdalej. Wyjątkowość zorganizowanego lotu polegała na tym, że nie lecieli balonami, a krzesłami, do których przymocowano liczne mniejsze balony napełnione helem.

Obaj podczas swoich eksperymentalnych lotów wznieśli się na wysokość ponad 17,000 stóp (ponad 5km!) i korzystali z masek tlenowych. „Wyścig” wygrał John, który wylądował po 73 milach (prawie 116km), podczas gdy Kent wylądował 3 mile wcześniej.

czarne logo dreamballoon

W DreamBalloon mamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu bezpiecznych i niezapomnianych lotów balonem. Latamy z prawdziwą pasją i dbamy o to, aby każdy pasażer doświadczył wspaniałej przygody.

Firma
DreamBalloon Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 9/1 78-400 Szczecinek
NIP: 673 190 96 56
Biuro obsługi klienta:
poniedziałek – piątek
14:00 – 17:00
+48 602 868 883​

Poniedziałek - piątek
10:00 - 17:00

DreamBalloon.pl

Zdjęcia, nagrania z lotów
i promocje last minute

info@dreamballoon.pl

Szybko odpisujemy
🙂