🏷️ -10% z kodem ZIMA2024 🏷️

Krótka historia balonu na ogrzane powietrze

Francja 1783 rok. Tam wszystko się zaczęło, choć dotrzeć można do kilku historii świadczących, że pierwsze balony wzbiły się w powietrze wcześniej (istnieją również wątki polskie). Jednak oficjalnie to właśnie Francja jest pionierem lotnictwa a balon jest pierwszym w historii statkiem powietrznym, który wzbił się najpierw ze zwierzętami (baran, kogut i kaczka) na pokładzie.

Wkrótce po tym, 21 listopada 1783 Jean François Pilâtre de Rozier wraz z towarzyszącym mu François Laurent d’Arlandes dokonali pierwszego w historii wolnego lotu balonem na ogrzane powietrze.

Baloniarstwo w Polsce

Baloniarstwo w Polsce rozwijało się bardzo szybko. Praktycznie od samego początku, czyli od pierwszego wolnego lotu balonem, Polacy zaczęli swoje prace w tej dziedzinie i już w 10 maja 1789 roku z ogrodów Foksal w Warszawie wystartował pierwszy balon na ogrzane powietrze. Dokonał tego Jean-Pierre Blanchard w obecności samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Od tego czasu baloniarstwo w Polsce rozwijało się bardzo dynamicznie. Polacy zapisywali się jako zwycięzcy najbardziej prestiżowych zawodów o Puchar Gordona-Bennetta. W dzisiejszych czasach polscy piloci zajmują wysokie miejsca w baloniarstwie sportowym, a lotnictwo komercyjne w oparciu o balony przeżywa prawdziwy boom.

Inne FAQ - najczęściej zadawane pytania

czarne logo dreamballoon

W DreamBalloon mamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu bezpiecznych i niezapomnianych lotów balonem. Latamy z prawdziwą pasją i dbamy o to, aby każdy pasażer doświadczył wspaniałej przygody.

Firma
DreamBalloon Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 9/1 78-400 Szczecinek
NIP: 673 190 96 56

Biuro obsługi klienta:

poniedziałek – piątek
10:00 – 17:00

+48 602 868 883​

Poniedziałek - piątek
10:00 - 17:00

DreamBalloon.pl

Zdjęcia, nagrania z lotów
i promocje last minute

info@dreamballoon.pl

Szybko odpisujemy
🙂