Krótka historia balonu na ogrzane powietrze

Francja 1783 rok. Tam wszystko się zaczęło, choć dotrzeć można do kilku historii świadczących, że pierwsze balony wzbiły się w powietrze wcześniej (istnieją również wątki polskie). Jednak oficjalnie to właśnie Francja jest pionierem lotnictwa a balon jest pierwszym w historii statkiem powietrznym, który wzbił się najpierw ze zwierzętami (baran, kogut i kaczka) na pokładzie.

Wkrótce po tym, 21 listopada 1783 Jean François Pilâtre de Rozier wraz z towarzyszącym mu François Laurent d’Arlandes dokonali pierwszego w historii wolnego lotu balonem na ogrzane powietrze.

Baloniarstwo w Polsce

Baloniarstwo w Polsce rozwijało się bardzo szybko. Praktycznie od samego początku, czyli od pierwszego wolnego lotu balonem, Polacy zaczęli swoje prace w tej dziedzinie i już w 10 maja 1789 roku z ogrodów Foksal w Warszawie wystartował pierwszy balon na ogrzane powietrze. Dokonał tego Jean-Pierre Blanchard w obecności samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Od tego czasu baloniarstwo w Polsce rozwijało się bardzo dynamicznie. Polacy zapisywali się jako zwycięzcy najbardziej prestiżowych zawodów o Puchar Gordona-Bennetta. W dzisiejszych czasach polscy piloci zajmują wysokie miejsca w baloniarstwie sportowym, a lotnictwo komercyjne w oparciu o balony przeżywa prawdziwy boom.

Bilet na lot dla 1 osoby - 650 zł

Teraz promocja
650 zł 553 zł!

Bilet z zaproszeniem dla 1 osoby - 695 zł

Teraz promocja
695 zł 591 zł!

Inne FAQ - najczęściej zadawane pytania

DreamBalloon

DreamBalloon Sp. z o.o.

ul. Wyścigowa 9/1
78-400 Szczecinek
NIP: 673 190 96 56


email: Info@dreamballoon.pl
tel.  +48 881 683 888