🏷️ -10% z kodem ZIMA2024 🏷️

Balon na ogrzane powietrze

Balon na ogrzane powietrze to najstarszy rodzaj statku powietrznego. W od wielu lat staje się coraz bardziej popularny w turystyce oraz w różnego rodzaju zawodach balonowych.

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na wiele pytań dotyczących balonu jako statku powietrznego. Więcej informacji na temat przebiegu naszych wypraw – ile trwa lot balonem, jak wysoko leci balon, gdzie lądujemy, itd. jest dostępne na stronie wszystko o lotach balonem.

Najczęściej zadawane pytania

Z założenia wszyscy mogą latać balonem na ogrzane powietrze. Specyfika tego statku powietrznego jest taka, że przy zachowaniu pewnych warunków, dosłownie nie ma ograniczeń ani wiekowych ani sprawnościowych. 

DreamBalloon rekomenduje jednak aby każdy pasażer, zamierzający wziąć udział w standardowym locie balonem, był ogólnie zdrowy i w dobrej formie fizycznej. Wszyscy pasażerowie muszą porozumiewać się w języku polskim lub angielskim, aby móc dokładnie zrozumieć instrukcje przekazywane przez pilota przed lotem.

Zgodnie z przepisami pilot balonu jest odpowiedzialny za przebieg całego lotu oraz za swoich pasażerów i to on ostatecznie decyduje czy lot może się odbyć. 

Zasadniczo odmawiamy uczestnictwa w locie:

  • Kobietom, które w dniu lotu są powyżej 12-go tygodnia ciąży
  • Dzieciom o wzroście poniżej 130 cm (zwykle w wieku 6-7 lat)
  • Osobom niepełnosprawnym na wózku inwalidzkim – w przypadku gdy takie osoby chcą polecieć balonem, organizujemy dla nich lot w specjalnie przygotowanym balonie, co wymaga indywidualnych ustaleń.9
  • Osobom z wyraźnym lękiem przed lataniem, nie mogącym nad tym lękiem zapanować. Zwykle lęk przed oderwaniem się od ziemi towarzyszy każdemu z nas, jednak niezwykle rzadko zdarza się, że lęk ten dominuje, powodując nieracjonalne zachowania. W takim wypadku musimy odmówić uczestnictwa w locie.
  • Osobom, które nie są zdolne do samodzielnego odbycia 60-cio minutowego lotu w pozycji stojącej
  • Osobom będącym pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających

Balon na ogrzane powietrze jest statkiem powietrznym o znacznych rozmiarach. Nawet te małe, zabierające 2 pasażerów są bardzo duże gry patrzymy na nie z odległości. Proporcje doskonale obrazuje obrazek poniżej, gdzie porównano balony o różnych wielkościach z samolotem Boeing 737, zabierającym na pokład ponad 160 pasażerów. Jego wielkość można jedynie porównać z dwuosobowym balonem na ogrzane powietrze. Balony 24-osobowe są nieporównywalnie większe.

porównanie rozmiarów balonów

W czasie lotu palniki, które wytwarzają gorące powietrze spalają czysty propan. Należy pamiętać, że balony na ogrzane powietrze są zasadniczo inne od balonów gazowych, w których używa się gazu lżejszego od powietrza i balastu w postaci piasku. W naszych balonach możliwość wznoszenia się i opadania regulowana jest przez pilota poprzez podgrzewanie lub wychładzanie powietrza w balonie.

Oczywiście wszystko zależy od rozmiaru balonu oraz jego wyposażenia i użytych materiałów. Mniejszy balon przeznaczony do użytku prywatnego, można już kupić za 150000 zł. Balony przeznaczone do lotów komercyjnych, ze względu na swój rozmiar kosztują znacznie więcej. Nasz największy balon kosztował ok 75000 zł i był to dopiero początek wydatków, na które złożyły się m.in. przyczepa specjalistyczna, samochód, sprzęt nawigacyjny i łącznościowy i wiele innych.
Jednak balony na ogrzane powietrze są idealnym nośnikiem reklamy. Pomaga to czasami obniżyć koszty zakupu, w przypadku gdy znajdzie się firma chcąca umieścić swój wizerunek na naszym balonie.

Balon na ogrzane powietrze można podzielić ze względu na swoją konstrukcję na 3 główne elementy. Są to: powłoka balonu, system zasilania i kosz balonu. Powłoka balonu może być wykonana z poliestru lub nylonu odpornego na rozdarcie. Tkanina ma za zadanie utrzymanie ciepła wewnątrz balonu i jednocześnie być odporna na wilgoć i promieniowanie UV.
Kosz balonu pleciony jest z rattanu ale jego konstrukcja to układ rurek stalowych w połączeniu z solidną drewnianą podłogą i mocnymi stalowymi linkami. Rattan ma tę zaletę, że jest niezwykle mocny i wytrzymuje liczne uderzenia, które zdarzają się podczas lądowania.
Układ zasilania składa się z palników, węży i butli z gazem.

Typowy balon jaki najczęściej można spotkać w Polsce waży około 350 kg. Waga ta obejmuje powłokę, kosz i system zasilania. Taki balon może podnieść około 700 kg. Jednak balony latające w DreamBalloon są znacznie większe i cięższe. Nasz największy balon wraz z kompletem pasażerów waży około 4500 kg, z czego 500 kg to waga samej powłoki balonu.

Pilot balonu jest w stanie niezwykle precyzyjnie kontrolować wysokość lotu. Można powiedzieć, że ma świadomy wpływ na każdy metr wysokości lotu. Może utrzymywać balon na wysokości np 34 metrów przez dłuższy czas, później delikatnie obniżyć lub podwyższyć lot.
Nie ma za to żadnego wpływu na kierunek i prędkość lotu. To zależy wyłącznie od wiejącego wiatru. Jednak wiedza meteorologiczna pozwala mu na oszacowanie kierunków i prędkości lotu na różnych wysokościach. I w ten sposób, zmieniając wysokość lotu, pilot ma wpływ na jego przebieg.

Dokładnie tego nie wiemy, ponieważ baloniarstwo rozwija się bardzo dynamicznie w naszym kraju. Każdego miesiąca Urząd Lotnictwa Cywilnego wpisuje do rejestru nowe statki powietrzne, balony stanowią ich sporą część. Z pewnością jest ich ponad 150. Zdecydowana większość z nich to małe balony sportowe. DreamBalloon jest jedynym w Polsce właścicielem balonu zabierającego na pokład 32 pasażerów. Jesteśmy też firmą dysponującą największą flotą balonów na ogrzane powietrze.

Dlaczego balon lata? Balon działa zgodnie z podstawowym prawem fizyki, mówiącym że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. To znaczy, że zawsze “bańka” ciepłego powietrza w atmosferze będzie się wznosić. Regulując ilością ciepłego powietrza i różnicą temperatur między tą w balonie a zewnętrzną, łatwo można zmieniać wysokość. Dzięki nowoczesnej technologii i do perfekcji dopracowanym systemom zasilania i palnikom, reguklacja temperatury nawet w ogromnych balonach odbywa się z dokładnością do 0.5 stopnia. Daje to możliwość pełnej kontroli wysokości lotu.
Co innego jest z kierunkiem i prędkością lotu. Tutaj nadal pozostajemy zdani na głos natury, a nasza wiedza rozwija się w zakresie poznania meteorologii aby móc przewidzieć kierunki i prędkości wiejącego wiatru na różnych wysokościach.

Nie. Latanie balonem to czysta przyjemność, spokój i romantyzm. Sam balon jako statek powietrzny jest najlepiej przetestowany ze wszystkich maszyn latających. W końcu jest najstarszy i to on zapoczątkował przygodę człowieka z lataniem. Istnieje jednak pewne ryzyko, związane z pogodą. W dynamicznych warunkach, przy zmiennej pogodzie może dojść do niespodziewanych załamań i silnych podmuchów wiatru. DreamBalloon dlatego właśnie ogromną wagę przywiązuje do prognozy pogody i planów lotów. Nasi pasażerowie zanim otrzymują informację potwierdzającą odbycie lotu w danym dniu, mogą być pewni że informacja ta jest głęboko przemyślana i analizowana przez pilota i szefa personelu lotniczego pod kątem bezpieczeństwa.

Inne FAQ - najczęściej zadawane pytania

czarne logo dreamballoon

W DreamBalloon mamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu bezpiecznych i niezapomnianych lotów balonem. Latamy z prawdziwą pasją i dbamy o to, aby każdy pasażer doświadczył wspaniałej przygody.

Firma
DreamBalloon Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 9/1 78-400 Szczecinek
NIP: 673 190 96 56

Biuro obsługi klienta:

poniedziałek – piątek
10:00 – 17:00

+48 602 868 883​

Poniedziałek - piątek
10:00 - 17:00

DreamBalloon.pl

Zdjęcia, nagrania z lotów
i promocje last minute

info@dreamballoon.pl

Szybko odpisujemy
🙂