🏷️ -10% z kodem ZIMA2024 🏷️

Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania, które nam zadajecie

Sezon w pełni, a my otrzymujemy mnóstwo pytań. I bardzo się z tego powodu cieszymy! Poniżej skompletowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań i naszych odpowiedzi.

 1. Lecimy w kilka osób, czy będziemy mogli stać obok siebie w balonie?


  Oczywiście! Wsiadanie na pokład balonu odbywa się po otrzymaniu sygnału od pilota. Mogą zatem państwo wsiąść bezpośrednio po sobie i cieszyć się swoim towarzystwem podczas lotu.

  Generalnie staramy się aby ciężar na pokładzie był w miarę równo rozłożony po obu stronach, ale nigdy nie stanowi to problemu ani przeszkody aby pasażerowie stali obok siebie.

 2. Co można zobaczyć z góry?


  Widoki są bardzo zależne od rejonu, w którym lecimy, oraz trasy lotu. Czasami udaje nam się przelecieć nad centrum większych miast (np. w Szczecinie, Koszalinie), co jednak jest możliwe jedynie w nielicznych dużych miastach w Polsce z racji na, przykładowo, zajętą przestrzeń powietrzną, bliskość lotnisk, bezpieczeństwo, itd.

  Z kosza balonu widujemy lasy, pola, miejscowości i osiedla. Praktycznie zawsze można zobaczyć biegnące sarny, lisy, zające; konie, krowy, owce, a czasem nawet dziki lub wilki.

 3. Jak wysoko latamy i czy osoby z lękiem wysokości mogą latać balonami?


  Wysokość lotu zależna jest kilku czynników i decyduje o niej pilot. Zazwyczaj latamy na małych jak i nieco większych wysokościach (między 100m do 1000m), chcąc pokazać Państwu jak najwięcej zachwycających perspektyw i widoków z góry. Balony startują łagodnie i lecą z prędkością wiatru więc nie osiągają wysokich prędkości (w tym wypadku lot nie zostałby przeprowadzony z przyczyn bezpieczeństwa). Pomocna w opanowaniu ewentualnego strachu jest wysoka barierka balonowego kosza oraz nasza wyszkolona załoga balonu.

 4. Czy można na miejsce spotkania przed lotem przyjechać rowerem?


  Jak najbardziej, jeśli oczywiście znajdą sobie Państwo bezpieczne miejsce do przypięcia roweru. Po locie przetransportujemy wszystkich spowrotem na miejsce startu, w którym pasażerowie pozostawiają samochody i czasem rowery.

 5. Czy rodzina może przyjechać i zobaczyć/sfotografować start balonu?


  Tak, serdecznie zapraszamy rodziny i przyjaciół na start!

 6. Lot wiosną/latem/wczesną jesienią – który wybrać?

  Każda pora jest wyjątkowa i zapewnia nieco innych widoków. Lot balonem jest jednak tak niezwykłym doświadczeniem, że trudno nam sprecyzować która pora jest „lepsza”.

  Wiosna i wczesna jesień to okresy kiedy jest większa dostępność lotów i nawet w przypadku odwołania z powodu niesprzyjającej pogody, jest zwykle więcej alternatywnych dostępnych terminów, zatem jest w tych okresach większa szansa na lot.

 7. Co się dzieje po lądowaniu i jak wydostajemy się ze szczerego pola?

  Bezpośrednio po zetknięciu się kosza z ziemią, wszyscy pozostajemy w koszu, nawet jeśli kosz stoi już stabilnie. Pasażerowie wychodzą z kosza dopiero po otrzymaniu informacji od pilota (w innym przypadku, jeśli Państwo szybko i sprawnie wyskoczą, to pilot może nie do końca w zgodzie z własną wolą polecieć dalej, bo powłoka nadal będzie napełniona ciepłym powietrzem, ale kosz zbyt lekki żeby pozostać na ziemi 😊 ).

  Po komunikacie od pilota pasażerowie opuszczają kosz i wspólnie składamy balon. Jest to oczywiście dobrowolne i mogą Państwo w tym uczestniczyć, ale w żadnym wypadku nie muszą. Jest to jednak mnóstwo „frajdy” i pasażerowie w 99% się z wielką chęcią angażują.

  Zbliżając się do momentu poszukiwania miejsca do lądowania, pilot informuje o tym załogę naziemną, która podąża za balonem i spotyka się z nami na miejscu lądowania. Pakujemy balon na przyczepę i przychodzi czas na zwieńczenie lotu bąbelkami we wspólnym gronie.

  Po wspólnym świętowaniu przy zachodzie słońca (lub po wschodzie – równie pięknie!), pasażerowie są transportowani spowrotem na miejsce startu, gdzie pozostawili samochody (lub rowery!).

 8. Czy na pokładzie balonu jest głośno?

  Głównie nie, trochę tak. Lecąc balonem często jest na tyle cicho, że jesteśmy w stanie usłyszeć nawet dźwięki dochodzące z lasów i pól, nad którymi przelatujemy (często odgłosy zwierząt). Przelatując nad domami, często machają do nas rodziny z dziećmi, czasem wołając do nas – wszystko świetnie słychać (oczywiście również w zależności od wysokości lotu). Jest to doświadczenie zarówno wyciszające, w którym jesteśmy bardzo blisko natury (wielokrotnie widujemy dziki, wilki i inne zwierzęta, które rzadziej spotyka się będąc na ziemi). Jedynie w momencie gdy pilot używa palników jest głośniej, ale nie jest to dźwięk w żaden sposób drażniący lub inwazyjny i występuje krótkotrwale.

 9. Mam taki kawałek ziemi pod miastem. Czy wystartujecie stamtąd?

  Miejsca startu są bardzo dokładnie i precyzyjnie dobierane z uwzględnieniem wielu czynników takich jak, na przykład ograniczenia prawne, decyzje kontroli ruchu powietrznego, aktualne prognozy i warunki atmosferyczne, kierunek wiatru i dostępność potencjalnych miejsc do lądowania w okolicach danego miejsca.

  Samo miejsce do startu musi również spełnić szereg wymagań. Przykładowo: musi mieć odpowiedni dojazd, być w bezpiecznej odległości od linii wysokiego napięcia, itd.

  W przypadku gdy wykupują Państwo cały balon na prywatny lot, możemy rozważyć wykorzystanie wskazanego miejsca, ale oprócz spełnienia wszystkich wspomnianych wymogów, konieczne byłoby również pomyślne ustalenia i pozwolenie z kontroli ruchu powietrznego.

  W przypadku lotów grupowych, dokładne miejsce startu jest dobierane każdorazowo przez pilota, który bezpośrednio przed lotem dokonuje analizy warunków pogodowych, kierunku wiatru i dostępności miejsc do lądowania.

 10. Czemu ciągle odwołujecie mi loty?


  Loty odwołujemy jedynie z powodów bezpieczeństwa. Jeśli występują opady, zagrożenie burzowe lub silny wiatr to pilot, biorąc pod uwagę najbardziej aktualne prognozy pogody, podejmuje decyzję o możliwości lotu lub jej braku.

  Zdarza się jednak, że po odwołaniu lotu dostajemy telefony od pasażerów, mówiących, że „przecież jest piękna pogoda”, „jaki wiatr” itp. Nie zdarza się to często, ale bywają sytuacje niepozorne, w których i tak lotu nie moglibyśmy przeprowadzić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

  Więcej na ten temat piszemy na naszym blogu w poście „Piękna pogoda, a balony nie latają… – tłumaczymy dlaczego”. Zachęcamy do stosunkowo ciekawej lektury (np. na temat „strumienia odrzutowego”), niemniej takie sytuacje nie zdarzają się regularnie 😊

 11. Czy robimy zdjęcia/filmy z lotów?


  Na tę chwilę nie oferujemy zdjęć ani filmów z naszych lotów.

 12. Jak wsiada się do balonu i jak z niego wysiada


  W koszu balonu znajduje się kilka otworów („okienek”), które służą za stopień pomagający „wskoczyć” do kosza.

 13. Czy będę mógł uczestniczyć w przygotowywaniu balonu do startu?

  Jak najbardziej! Zachęcamy pasażerów do uczestnictwa zarówno w przygotowywaniu balonu do startu jak i jego pakowaniu, bo, mówiąc szczerze, jest to zwykle wielka „frajda”. Nie ma natomiast takiego obowiązku – jeśli się czują Państwo na siłach i mają ochotę to zapraszamy.
czarne logo dreamballoon

W DreamBalloon mamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu bezpiecznych i niezapomnianych lotów balonem. Latamy z prawdziwą pasją i dbamy o to, aby każdy pasażer doświadczył wspaniałej przygody.

Firma
DreamBalloon Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 9/1 78-400 Szczecinek
NIP: 673 190 96 56

Biuro obsługi klienta:

poniedziałek – piątek
10:00 – 17:00

+48 602 868 883​

Poniedziałek - piątek
10:00 - 17:00

DreamBalloon.pl

Zdjęcia, nagrania z lotów
i promocje last minute

info@dreamballoon.pl

Szybko odpisujemy
🙂