🏷️ -10% z kodem ZIMA2024 🏷️

Piękna pogoda, a balony nie latają… – tłumaczymy dlaczego 🙂

W związku z kilkoma telefonami, jakie otrzymaliśmy dzisiaj rano po odwołaniu lotów w Szczecinie i okolicach Trójmiasta, pragniemy napisać kilka słów wyjaśnienia.

Północna Polska jest obecnie objęta wpływem wysokiego ciśnienia i pięknej pogody, z wysoką temperaturą. Zdawałoby się, że spełnione są wszystkie warunki do tego, żeby polecieć balonem czy to wieczorem, czy wcześnie rano. Jednak dla pilota balonowego najważniejsze jest nie to czy świeci słońce, czy jest ciepło, a to z jaką prędkością wieje wiatr.
 
Zwykle, o tej porze roku wiatry w ciągu dnia nawet gdy są silne, cichną krótko przed zachodem słońca i to daje nam możliwość wykonania bezpiecznego lotu z miękkim lądowaniem. Jednak zdarzają się takie dni w roku, w których ten wiatr nie cichnie, a czasami nawet się wzmaga przed samym wieczorem. Związane jest to z układem ciśnień, o którym pisze kolega z Belgii Lyssens Dirk, którego pozwalamy sobie zacytować poniżej (używając automatycznego tłumacza).
 
Zachęcamy do lektury i do zapisywania się na kolejne terminy i oczywiście kontaktu w razie jakichkolwiek pytań. W naszym kalendarzu umieściliśmy mnóstwo nowych lotów, z pewnością znajdą Państwo miejsce dla siebie.
 
Cytat:
Jak to jest, że przy tak pięknej letniej pogodzie rejsy balonem są odwołane?
 
Często pytają nas, jak to się stało, że ludzie w tym roku nie widzieli zbyt wielu balonów na gorące powietrze.
 
Cóż, byliśmy w okresie często zbyt silnych wiatrów z północnego wschodu od kilku tygodni. Powodem tego jest obszar wysokiego ciśnienia, który od jakiegoś czasu wisi nad regionem Szkocji. W prognozie pogody czasem słyszycie termin 'blokada omega’: jakby znowu była 'zablokowana’. Obszary ciśnieniowe określają naszą pogodę, a jeśli tereny ciśnieniowe długo pozostaną niezmienione, to przez dłuższy okres będziemy mieli taką samą pogodę. Oto co oznacza „blokada”.
 
W przypadku pogody jaką mamy teraz, na szczęście jest „piękna” pogoda, ale niestety na lot balonem przy zbyt dużym wietrze. Na mapach pogody widać izobary: są to linie o równym ciśnieniu powietrza. Różnice ciśnienia dają wiatr. Na obszarze, gdzie izobary są blisko siebie (duża różnica ciśnienia powietrza) jest większy wiatr. W ostatnich tygodniach mieliśmy silne północno-wschodni wiatr w obszarze wysokiego ciśnienia, który wisi nad Szkocją w naszym regionie. Niestety, ten zbyt silny wiatr często uniemożliwia latanie balonów.
 
Jak teraz powstaje blokada omega? W tym celu musimy przyjrzeć się zjawisku nazywanym „strumieniem odrzutowym”. To bardzo silny wiatr na wysokich wysokościach (od 9 do 14 kilometrów), z dużą prędkością do 400 km/h. Ten wiatr w kształcie rurki płynie z zachodu na wschód i jest spowodowany różnicami temperatur pomiędzy Biegunem Północnym a Równikiem. Ten prąd krzywi, a w takiej krzywej powstaje obszar ciśnienia. Taki krzywy może leżeć w tej samej pozycji kilka dni.
 
Przy okazji, prąd odrzutowy jest również ważny dla lotnictwa: samoloty używają go do mniejszego zużycia podczas przelatania przez niego przy porywistych wiatrach. To było również ważne dla rejsu balonem: rekordowe próby lotu dookoła świata w latach 90-tych balonami Rozière miały miejsce również w strumieniu odrzutowym (znani piloci balonowi, tacy jak Wim Verstraeten, Bertrand Piccard, Brian Jones używali strumienia odrzutowego.
 
Blokada „omega” zawdzięcza swoją nazwą: „Omega” pochodzi od greckiej litery omega: przepływ powietrza biegnie od zachodu na wschód przez krzywą w kształcie omegi.
czarne logo dreamballoon

W DreamBalloon mamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu bezpiecznych i niezapomnianych lotów balonem. Latamy z prawdziwą pasją i dbamy o to, aby każdy pasażer doświadczył wspaniałej przygody.

Firma
DreamBalloon Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 9/1 78-400 Szczecinek
NIP: 673 190 96 56

Biuro obsługi klienta:

poniedziałek – piątek
10:00 – 17:00

+48 602 868 883​

Poniedziałek - piątek
10:00 - 17:00

DreamBalloon.pl

Zdjęcia, nagrania z lotów
i promocje last minute

info@dreamballoon.pl

Szybko odpisujemy
🙂