☀️ Promocja na POCZĄTEK SEZONU -18%! ☀️

Wszystko o lotach balonem

Lot balonem jest wyjątkowy.

To jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe, nieporównywalne doświadczenie. Dla jednych ekscytujący, cichy spokojny. Dla innych nawet medytacyjny. Z pewnością zawsze oferuje piękne widoki, oszałamiającą panoramę, różnorodność barw i spojrzenie z góry przy poczuciu wolności i lekkości.

Więcej informacji na temat jak kupić i zarezerwować lot balonem na stronie

Loty balonem - najczęściej zadawane pytania

W powietrzu spędzamy zwykle około godzinę. Jest to jednak w pełni uzależnione od warunków terenowych i pogodowych. Czasami lądujemy już po 50 minutach, ponieważ dalszy lot wymagałby pozostania w powietrzu przez długi czas (np. gdy zbliżamy się do miasta lub gęstego lasu). Czasami także lecimy 70, a nawet 80 minut gdy tego wymaga sytuacja (przelatujemy np. nad miastem przy słabym wietrze i czekamy aż znajdziemy pierwsze miejsce do bezpiecznego lądowania). Nasze balony wyposażone są zawsze w ilość gazu zapewniającą bezpieczne utrzymanie się w powietrzu przez 100 – 120 minut.

Jednak na całą wyprawę powinieneś zarezerwować sobie 3-4 godzin. Składa się na to krótkie szkolenie pasażerów, wspólne rozkładanie balonu, lot, składanie balonu oraz czas na okolicznościową lampkę wina musującego w towarzystwie wszystkich pasażerów i członków załogi.

Loty balonem mogą odbywać się wyłącznie do 3 godzin po wschodzie słońca lub do 3 godzin przed zachodem słońca. Dlatego pora lotu jest w każdym miesiącu inna ale zawsze jest to wcześnie rano lub późno po południu. Ma to związek z pionowym ruchem powietrza, zwanym termiką. Jest to zjawisko powstające w wyniku nagrzania ziemi i odrywania się ciepłego powietrza od nagrzanych elementów. Jest to zjawisko groźne dla lecącego balonu, dlatego chcąc go uniknąć loty planujemy wyłącznie w porach zanim ziemia nagrzeje się lub jak już przestanie mocno operować słońce i ogrzewać ziemię.

Poniżej podajemy przybliżoną godzinę spotkania. Dokładną godzinę i miejsce spotkania otrzymasz w dniu lotu, najpóźniej do godz. 14.00 lub w przypadku lotu porannego najpóźniej do godz. 21.00 dnia poprzedzającego dzień lotu.

MiesiącLot wieczornyLot poranny
Kwiecień15.-30.17.0005.30
Maj1.-14.
15.-31.
18.00
18.30
05.00
05.00
Czerwiec1.-14.
15.-30.
18.30
19.00
05.00
04.30
Lipiec1.-14.
15.-31.
19.00
18.30
04.30
05.00
Sierpień1.-14.
15.-31.
18.00
17.30
05.00
05.30
Wrzesień1.-14.
15.-30.
17.00
6.30
06.00
06.30
Październik

1.-14.
15.-31.

15.30
15.00

07.00
07.00

 

W miesiącach jesienno-zimowych i wczesną wiosną godziny loty można wykonywać o różnych porach dnia (nawet w południe), dlatego w miesiącach nie opisanych w powyższej tabeli, godziny lotów podawane są bezpośrednio w dniu lotu.

 

Jest to ściśle związane z bezpieczeństwem lotu. W miesiącach wiosenno-letnich i wczesną jesienią występuje zjawisko termiki. Wówczas ziemia nagrzewa się od słońca i ciepłe powietrze odrywa się od niej w postaci “baniek”. Jest to niewidoczne gołym okiem jednak może mieć bezpośredni wpływ na lot balonem (w skrajnych przypadkach pilot może stracić kontrolę nad wysokością lotu). Zjawisko to pojawia się około 3 godzin po wschodzie słońca i ustaje około 2 godziny przed zachodem. Dlatego tylko w tym czasie możemy latać balonem.

Wysokość lotu balonem to zazwyczaj 1000 – 3000 stóp (300 – 1000 metrów) w przypadku lotów pasażerskich. Na niskich wysokościach pięknie widać wszystko co jest pod nami. Na wysokościach powyżej 500 metrów wspaniale widać całą okolicę w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Czasami wchodzimy na wyższe wysokości ale wyłącznie mając pewność, że wszyscy pasażerowie czują się z tym komfortowo i nie odczuwają żadnych lęków. W czasie lotu schodzimy również bardzo nisko – dosłownie kilka metrów nad ziemią. Zdecydowana większość pasażerów uważa że najbardziej ekscytujące są chwile niskiego lotu.

Lot balonem na ogrzane powietrze możemy kontrolować w sposób bardzo ograniczony. Nie mamy wpływu na prędkość ani na kierunek lotu. Te wskaźniki determinowane są przez wiatr. Pilot może jedynie kontrolować wysokość lotu. Oczywiście przed startem pilot sprawdza rozkład wiejących wiatrów na różnych wysokościach i do tego dostosowuje plan lotu. Dlatego dokładną odległość jaką przeleci balon trudno jest podać. Przybliżoną wartość może podać pilot krótko przed startem a to i tak może się jeszcze zmienić. W praktyce zwykle w ciągu godziny przelatujemy od kilku do 20 kilometrów, a czasami przy dużej różnicy prędkości wiatru przy ziemi i na wysokościach, odległość ta może sięgnąć 30 km.

Tego nigdy nie wiemy 🙂 Kierunek wiejącego wiatru to jedyny czynnik warunkujący kierunek lotu balonu a jednocześnie jest to wartość najszybciej zmieniająca się. Kierunek potrafi się zmienić o kilkadziesiąt stopni w czasie lotu, dlatego żaden pilot nie jest w stanie dokładnie określić miejsca lądowania przed lotem. Oczywiście każdy takie próby podejmuje i wszyscy pasażerowie są informowani o planowanym przebiegu lotu, jednak te informacje obarczone są sporym marginesem błędu. Dlatego aby udostępniamy wszystkim naszym pasażerom oraz ich rodzinom i znajomym dostęp do śledzenia trasy lotu online na stronie www.mojlotbalonem.pl
Tam wystarczy wybrać pilota z którym lecimy i witryna przenosi nas do trwającego lotu. Do trasy odbytego lotu można wrócić przez kolejne 24 miesiące. Można ją także udostępnić w mediach społecznościowych.

Sam lot balonem to ciche i spokojne doświadczenie. Nawet gdy lecimy w silniejszym wietrze, nie odczuwamy prędkości, balon zawsze jest stabilny gdyż od momentu startu staje się “częścią powietrza”. Dlatego też nikt w balonie nie odczuwa lęku wysokości. Wszystko wydaje się naturalne, a czas mija nam znacznie szybciej. Jednak momentami newralgicznymi są start i lądowanie. O ile pilot może dość dobrze zapanować nad balonem w czasie startu – dobiera się odpowiednie miejsce w zależności od kierunku i prędkości wiejącego wiatru, o tyle na lądowanie musimy się zawsze dobrze przygotować. Tłumaczą to zawsze nasi piloci wszystkim pasażerom przed lotem. Każdy pasażer ma możliwość wejścia do kosza przed lotem. Pozycja do lądowania jest dokładnie ćwiczona z każdym zarówno przed lotem jak i w jego trakcie.
Przy dokładnym zastosowaniu się do wszystkich wskazówek, lądowanie często okazuje się najbardziej ekscytującą częścią lotu.

Zawsze chcemy zagwarantować wszystko czego oczekują od nas nasi pasażerowie. Jednak czasami jest to po prostu niemożliwe. Balon leci z kierunkiem i prędkością wiejącego wiatru. Wobec tego trudno jest zaplanować lot nad konkretnymi punktami, które nie znajdują się na trasie lotu. Ale za to jest bardzo możliwe że zobaczysz swój dom lub przynajmniej jego okolicę z góry, jeśli lot odbywa się w jej pobliżu.

Oczywiście! Widzowie są zawsze bardzo mile widziani. Mogą oni nie tylko zobaczyć start i lecący balon, ale mogą także podążać za nim, śledząc trasę lotu na naszej stronie www.mojlotbalonem.pl Jeśli będą sprawnie podążać za balonem to jest duża szansa że zobaczą lądowanie.
Proszę pamiętaj aby poinformować rodzinę, że na miejscu startu i lądowania nie ma toalet. Za zwyczaj wybieramy na start otwarte, niezabudowane tereny.

Generalnie temperatura w czasie lotu balonem jest taka sama jak na ziemi (różnice temperatury powietrza są bardzo niewielkie, a często niwelowane są przez brak odczuwalnego wiatru w balonie). Dlatego na lot zawsze ubieramy się stosownie do pogody w dniu lotu. Należy jednak pamiętać, że cała wyprawa trwa 3-4 godzin. Może się więc okazać, że z domu wyjedziesz w ciągu dnia i będzie bardzo ciepło w wrócisz wieczorem po zachodzie słońca. Dlatego zawsze dobrze jest mieć ze sobą dodatkową bluzę czy kurtkę.

Wysokie osoby powinny rozważyć zabranie ze sobą czapki z daszkiem. Palniki balonu są w bezpiecznej odległości od głowy ale czasami promieniowanie cieplne oddziałuje na wysokie osoby, powodując lekki dyskomfort. Czapka z daszkiem całkowicie eliminuje ten problem.

Ważnym elementem są buty. Zadbaj proszę aby były wygodne i najlepiej gdy będą obejmować całą stopę razem z kostką. Jeśli to niemożliwe, niech przynajmniej będą na miękkiej, sportowej podeszwie.

Tak, warto zabrać ze sobą aparat, kamerę czy lornetkę. W czasie lotu nie ma żadnych ograniczeń w używaniu a sam lot z pewnością dostarczy nam wielu okazji do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć. Nasza załoga poinstruuje Cię kiedy należy aparat schować ze względów bezpieczeństwa.

Inne FAQ - najczęściej zadawane pytania

czarne logo dreamballoon

W DreamBalloon mamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu bezpiecznych i niezapomnianych lotów balonem. Latamy z prawdziwą pasją i dbamy o to, aby każdy pasażer doświadczył wspaniałej przygody.

Firma
DreamBalloon Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 9/1 78-400 Szczecinek
NIP: 673 190 96 56

Biuro obsługi klienta:

Poniedziałek – piątek
10:00 – 17:00

+48 602 868 883​

Poniedziałek - piątek
10:00 - 17:00

DreamBalloon.pl

Zdjęcia, nagrania z lotów
i promocje last minute

info@dreamballoon.pl

Szybko odpisujemy
🙂